Hřebčín Amerika

Chov welsh pony a cob

placing gif placing gif placing gif
placing gif
placing gif
placing gif

Avonvalley Stud – Chov plemene Welsh cob – Velká Britanie

brynseion stud O rozhovor pro tento časopis jsem pana John - Llewellyn Jamese, majitele hřebčína Avonvalley, požádala nejen proto, že se českým chovatelům velšských koní dostalo té cti, že jejich „perly“ mohly být tímto vyjímečně úspěšným chovatelem a uznávaným posuzovatelem hodnoceny na letošní Mezinárodní výstavě welsh pony&cob v Pardubicích, ale především proto, že pan John Llewellyn-James je rovněž milým, vtipným a charismatickým člověkem, kterého je velmi těžké si neoblíbit.
Hřebčín Avonvalley vznikl v roce 1975, ale na své vrcholné úspěchy musel počkat až do roku 1989. V tomto roce se narodil nejslavnější „produkt“ hřebčína Avonvalley, welsh cob hřebec, Avonvalley Tiger Harry, který kromě zisku řady titulů šampion, se i dvakrát stal vítězem nejvýznamnější výstavy roku, Royal Welsh Show. Otcem tohoto „prvního zázraku z Avonvalley“ byl Tireinon Step-One a matkou Clougha Lady Taran. Avonvalley Tiger Harry se stal rovněž otcem velmi úspěšného potomstva. V hřebčíně Avonvalley v současné době působí jeho dva synové – Avonvalley Union Jack a Avonvalley Cardiff Arms – a oba jsou stejně úspěšní jako jejich otec. Oba se stali šampiony hřebců Lampeter Stallion Show, Union Jack dokonce zastupoval plemeno Welsh cob na Horse of the Year Show ve Wembley. Cardiff Arms vyhrál Royal Welsh Show, nejen „in-hand“, na ruce, ale i pod sedlem a v zápřeži, což je důkazem univerzálnosti tohoto plemene. Oba tito hřebci produkují špičkové potomstvo nejen ve Velké Británii, ale i v zahraničí a jsou tedy tou nejlepší vizitkou tohoto hřebčína. Syn hřebce Avonvalley Union Jack, hřebec Avonvalley Great Briton, dokonce získal proslulou „velkou trojku“ - vyhrál tři nejvýznamnější velšské výstavy roku – Lampeter Stallion Show, Glanusk Show i Royal Welsh Show. Pan John Llewellyn-James ale jako dobrý chovatel dobře ví, že i špičkový hřebec je jen půl úspěchu a proto v hřebčíně Avonvalley najdeme rovněž excelentní kvalitu klisen, přičemž „nejcenějšími z cenných“ jsou Rumbush Princess a Thorneyside Flyers Charm. Chovatelé plemene Welsh cob, tak jako mnozí jiní, často důsledně ctí zásady liniové plemenitby a proto jsou v hřebčíně v chovu využívány i tři dcery hřebce Avonvalley Tiger Harry.

Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

ROYAL WELSH SHOW - SIOE FRENHINOL CYMRU - KRÁLOVSKÁ VELŠSKÁ VÝSTAVA

23.-26.7.2012
Královská Velšská výstava, která se každoročně, koncem července, koná na výstavišti ospalého a typicky velšského městečka Builth Wells ve Velké Británii, v letošním roce rekordní návštěvností prokázala, že navzdory ekonomické recesi, je její popularita rok od roku vyšší a tím jen podpořila tvrzení, že se jedná o největší a nejnavštěvovanější akci svého druhu v Evropě. Branami velkolepého výstaviště Llanelwedd prošlo v průběhu čtyř výstavních dnů neuvěřitelných 241 099 návštěvníků z 39 zemí světa. Tato výstava je svátkem nejen pro chovatele koní, skotu, ovcí a koz, ale i svátkem tradic a řemesel Walesu. Je oslavou země a všeho, co je s ní spojeno. Royal Welsh Show to je kaleidoskop moderního venkovského života a její záběr je až překvapivý.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Nejprestižnější výstava welsh pony a cob světa – ROYAL WELSH SHOW.

Letošní ročník tohoto svátku chovatelů a příznivců velšských plemen se stal ročníkem rekordním a to nejen počtem návštěvníků výstavy, ale i počty přihlášených koní. Ani přetrvávající ekonomická recese nezastavila stoupající trendy v počtech vystavených koní i návštěvnosti této renomované výstavy. Na Wales až nezvykle „tropické teploty“ způsobily, že akce byla mimořádně příjemná nejen pro diváky, ale i vystavovatele, kteří zcela jistě ocenili nejen skvělé počasí, ale i zcela nový travnatý povrch hlavního výstavního kruhu.

Jako posuzovatelé letošního ročníků RWS byly vybráni :
Sekce A: Nina Clayton (Pinina Stud)
Sekce B: Robert Hensby (Laithehill Stud)
Sekce C: Dafydd Morris (Neauaddparc Stud)
Sekce D: Steve Everitt (Tireve Stud)
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Brynseion Stud – chov welsh pony&cob Velká Británie

brynseion stud Britský hřebčín Brynseion, orientovaný na chov velšských plemen, jsme "navštívili", podobně jako před pár měsíci Hřebčín Taraco, protože je dobrým příkladem úspěšného a prosperujícího chovu, který ale nemá dlouhou historii. O to, aby nám svůj hřebčín blíže představila, jsem požádala přímo tvář hřebčína Brynseion, paní Ceri Fell.
Hřebčín vznikl v roce 2002, předtím jsem pouze příležitostně vystavovala sekci A. A Možná, že právě prožitek nadšení, který jsem našla ve výstavních kruzích, mě dovedl k rozhodnutí začít svůj vlastní chovný program! Mým cílem je chovat velšská plemena v kvalitním typu, která budou mít extravagantní pohyb a skvělý temperament, tak, aby byla schona vyniknout jak na ruce, tak i pod sedlem. Pro začátek jsem měla k dispozici tři základní chovné klisny – FORLAN CEINWEN, WILCRICK GEM a TEIFI PRIMROSE. V březnu roku 2003 se mi podařilo koupit hřebce LLWYNAN LLEWELYN, který můj hřebčín dostal "na mapu" velšského světa. Nyní máme v hřebčíně několik klisen vlastního chovu. Například klisna Brynseion Juliet se ukázala být vynikající chovnou klisnou, její první hříbě, Brynseion Julinka, bylo exportováno do Švédska a další hříbata se velmi dobře prodala na podzimní Fayre Oaks. Llewelynův syn, hřebec Churchwood Troy se nyní jeví jako naše nejúspěšnější akvizice. Velké naděje také vkládáme do jeho syna, Brynseion Massine. Výsledky do našeho hřebčína přinesl také známý hřebec welsh cob – Gwynfaes Culhwch, připustili jsme s ním naši klisnu Parcmorfa Betsan, která byla mimochodem oblíbeným jezdeckým koněm mého manžela a z tohoto spojení se narodil mnohonásobný šampion BRYNSEION BENDIGO, který nyní slávu výstavních kruhů proměnil v úspěšnou jezdeckou kariéru.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
placing gif

WPCV Premium Stallion & Youngstock Show 2012
s účastí Hřebčína Amerika

Dne 28.4. 2012 se v areálu Zilfia's Hoeve v holandském Houtenu konala jedna z nejvýznamnějších, z úhlu pohledu chovatelů velšských plemen, kontinentálních výstav roku - WPCV PREMIUM STALLION&YOUNGSTOCK SHOW. Jak již sám název výstavy, pořádané nizozemským sdružením WPCV, napovídá, je hlavním tématem výstavy zhodnocení mladých pony&cob a plemenných hřebců. Podmínkou pro účast hřebců starších dvou let je platná licence plemenného hřebce a klisny starší tří let se zde neposuzují. Posuzovatelem pro „in-hand class“- výstavní třídy na ruce, byla paní Jill Williams, jejíž hřebčín nese prefix Glebedale. Organizátoři výstavy museli ještě na poslední chvíli dosadit, pro „performance class“ - pracovní třidy, dalšího posuzovatele, protože právě do těchto tříd se dohlásilo nečekaně mnoho vystavovatelů. Pracovní třídy tedy přijela z Velké Británie hodnotit paní Sue Howe, jež je tváří hřebčína MARL.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Taraco Fiasco placing gif

WELARA

Toto plemeno v sobě spojuje kouzlo Welsh pony&cob, jejichž charakter formovali obyvatelé Walesu se svými keltskými kořeny a jejichž konstituční tvrdost byla po staletí utužována drsnými a nehostinými podmínkami zdejší hornaté a členité krajiny a fenomenální krásu Arabských plnokrevníků, jejichž domovem je vyprahlá a rovněž nepřívětivá Arabská poušť, země beduínů a kočovných pastevců.
Welara je plemenem, které, přestože jeho historie není příliš dlouhá, se dostalo velmi rychle na výsluní popularity a to nejen ve Spojených Státech Amerických. Plemenná kniha Welary je oficiálně vedena od roku 1981, od tohoto roku také počty registrovaných Welar každoročně stoupají, přičemž prodejní ceny ve Spojených státech dosahují i čtyřiceti tisíc dolarů. Hřebčíny specializované na toto plemeno se registrují po celém světě s přibývající tendencí. Chovatele plemene Welara dnes nalezneme nejen v USA, ale i v Kanadě, na Novém Zélandě, v Austrálii, na Jamajce a na Hawaji, ve Velké Británii a také v Německu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Taraco Fiasco placing gif

TARACO STUD (GB) - CHOV WELSH MOUNTAIN PONY A WELSH COB - Barva bez kompromisů...

V tomto rozhovoru bych vám ráda představila malý, profesionální hřebčín, který se specializuje na produkci kvalitních welsh mountain pony a welsh cob v barvě palomino a "buckskin" - plaváků. Tento, ve "velšském světě", mediálně nepřehlédnutelný hřebčín, překvapivě nenaleznete ve Walesu, ale v Canterbury, uprostřed anglického Kentu. Odchovy tohoto hřebčína jsou importovány do mnoha zemí světa - Ameriky, Austrálie, Dánka, Německa, Holandska, Švédska, Norska a také, České Republiky a to přestože historie tohoto hřebčína nesahá hluboko do minulosti, založen byl v roce 1998. Úspěchy a mediální prezentace hřebčína Taraco patří jednoznačně k dobře viditelným. Hřebčín Taraco je typickým příkladem veskrze "moderního" hřebčína, kdy hřebčínům založeným na letitých tradicích, konkuruje chovatel s aktivním nasazením a současným pohledem na problematiku chovu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

HUBERTOVA JÍZDA V NÁRODNÍM HŘEBČÍNĚ KLADRUBY NAD LABEM 29.10. 2011

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, jenž se z vůle Jeho Milosti císařské stal již v 16. století domovem ušlechtilých starokladrubských koní, uspořádal 29.10 2011, jako poslední veřejnou akci tohoto roku, Hubertovu jízdu.
Hubertovy jízdy, pořádané na počest patrona lovu, svatého Huberta, každoročně uzavírají jezdeckou sezonu mnoha hřebčínů i stájí a jsou připomínkou zašlé, ale v posledních letech zlehka oprašované, slávy parforsních honů v Čechách.
Tradice parforsních honů má své kořeny ve Velké Británii, odkud si našla cestu do šlechtických sídel celé Evropy. Krásní a dobře přiježdění honební koně a smečka loveckých psů vždy byli chloubou šlechtických sídel. První parforsní hon, v českých luzích a hájích, uspořádal v Chlumci nad Cidlinou, podle anglického vzoru, hrabě Oktavián Kinský, v roce 1836.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

Mezinárodní šampionát Welsh Pony & Cob 2011 z pohledu vystavovatele a posuzovatele...

V roce 2011 bylo jedním z cílů, ke kterým směřovala zimní příprava našich koní, odvystavovat na Šampionátu naše letošní odchovy a dále pokračovat s prezentací hřebců Horeb JD (po Trevallion Jumping Jack Flash z Horeb Rhiannon po Horeb Euros) a Bernard (po Marrenks Daryl z Emma po Shamrocklake The Cool Colonell). Jak už to ale bývá, člověk míní a život mění...Jen pár dní před Šampionátem, a samozřejmě po uzávěrce přihlášek, postihly přihlášená hříbata kožní problémy, způsobené alergickou reakcí na slunce a bylo nutné zaimprovizovat. Na výstavu jsme tedy, díky vztřícnosti organizátorů, dodatečně přihlásili klisny - Jebeth Macy Fach (Kirklees Teddy z Broughton Macy Gray po Broughton True Flyer), Zonneweide Cadi Tywysoges Duu (Liezelshof Magic z Ruska Gwen po Nebo Daniel) a Erfan Cadi Mai (po Erwwastad Rhys z Erwwastad Carys po Glenmead Flying Childers). Ani jedna z klisen nebyla na výstavu systematicky připravována (Macy Fach navíc pracuje pod sedlem), jejich kondice a ani příprava tedy nebyla, z hlediska výstavnictví, ideální. Neočekávali jsme tedy žádné oslnivé "výsledky", což do výstavního dne vneslo uvolněnost a poklidnou atmosféru. Přestože jsme se zařekli, že nebudeme vystavovat koně, kteří jsou pracovně využíváni nebo nejsou v danou chvíli ve výstavní kondici, přece jen jsme chtěli výstavu podpořit a proto jsme se rozhodli situaci přehodnotit a řídit se pro tentokrát hesly: "Není nutné zvítězit, ale zúčastnit se." a "Lepší něco, než-li nic.".
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

18. Mezinárodní výstava koní a Hřebčín Amerika

Výstaviště Lysá nad Labem

Ve dnech 23.-25. září se brány výstaviště v Lysé nad Labem otevřely již po osmnácté a zdá se, že pozici nejnavštěvovanější hipologické akce tohoto druhu si pořádající organizace IN-EXPO GROUP s.r.o. asi ještě dlouho udrží. Prostory výstaviště byly opět, po všechny výstavní dny, zcela naplněné návštěvníky a místa na tribunách skutečně ani na okamžik nezela prázdnotou. A rovněž počasí si všichni vystavovatelé a návštěvníci nemohli přát lepší - výstava KŮŇ 2011, se, alespoň z našeho pohledu, opět vydařila!
Hřebčín Amerika přijal v letošním roce pozvání ČSCHVK a po tři dny zde, v dopoledních chovatelských přehlídkách, prezentoval tři plemenné hřebce, dvouletého plaváka HOREB JD (po Trevallion Jumping Jack Flash, z Horeb Rhiannon po Horeb Euros), šestiletého vraníka Trenewydd King Flyer (po Thorneyside Flyer z Thorneyside Portrait po Brynymor Welsh Magic) a osmiletého vraníka Pretoria Ramirez (po Gwenllan Ben z Gerrig Rebbeca po Gerrig Glory). Tito hřebci se tedy stali, myslím, reálně prvními "reklamními welsh coby" v historii této výstavy.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

Seminář o problematice chovu a využití velšských plemen pony a cob (Autor: Julie Hábová)

Ve dnech 17. - 18. září se ve velmi pěkném areálu hřebčína Amerika manželů Rotových uskutečnil dlouhou dobu plánovaný seminář o chovu velšských plemen a jejich využití v zápřahových disciplínách. Seminář byl určen jak pro začínající chovatele, tak pro širší veřejnost a jeho cílem bylo seznámit příznivce velšských plemen s historií, standardem plemene a využitím těchto mimořádně všestranných a charakterních koní v zápřeži.
Než se dostanu k samotnému průběhu semináře, dovolím si představit oba přednášející, kterými byli páni Henk van Dijk a Teo Barth z Holandska.

Pan Henk van Dijk je zakladatelem nejstaršího a největšího chovu plemene Welsh cob v Holandsku, hřebčína Ruska. Hřebčín Ruska významně ovlivnil prostřednictvím svých odchovů a uskutečněných importů chovnou základnu welsh cob a welsh pony of cob type v mnoha evropských i českých hřebčínech. Kromě toho, že pan van Dijk je úspěšným chovatelem, jeho odchovy zaznamenávají výsledky nejen v kontinentální Evropě, ale i ve své domovině, Walesu, vykonává také již několik desetiletí funkci posuzovatele (akreditace pro Německo a Holandsko) a je také dlouholetým aktivním členem Rady nizozemské organizace Welsh Pony en Cob Vereniging (WPCV). Všechny nejvýznamnější výstavy ve Walesu se jen zřídka kdy obejdou bez jeho přítomnosti.
Druhým přednášejícím, který měl pod taktovkou část semináře určenou zápřahovým disciplínám, byl pan Teo Barth.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

Stougjeshoeve stud - Holandsko - Chov Welsh pony

V tomto článku bych vám ráda představila holandský hřebčín Stougjeshoeve, který je zaměřen na produkci plemene Welsh pony a je jedním z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších v současném Holandsku.
Je důležité si uvědomit, že přestože Holandsko je země velmi malá, svým významem pro chov velšských sekcí je v evropském měřítku nepřehlédnutelná a historie chovu těchto plemen je zde již relativně dlouhá. Mnoho pony odchovaných v holandských hřebčínech se dokázalo prosadit i v zemi svého původu, ve Walesu, a to často i na těch nejvyšších výstavních postech, včetně Royal Welsh Show. Na příkladu tohoto hřebčína, lze dobře demontrovat, jakým způsobem vzniká chovné stádo a také, jak je někdy těžké svou vizi najít, udržet a prosadit. Zakladatelka chovného stáda, klisna Kortehoeve's Danielle, čekala na svůj největší výstavní úspěch až do svých dvaceti let!
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

35. ročník BUNDESSCHAU der IG - WELSH und WELSH -CHAMPIONAT

JUGENDSIEGER LETOŠNÍHO ROČNÍKU BUNDESSCHAU JE Z ČESKÉ REPUBLIKY

Ve dnech 19. - 21. srpna se dějištěm 35. ročníku německé Bundesschau stal překrásný, plně vybavený areál Zemského hřebčína Neustadt/Dosse(Brandenburgisches Haupt-und Landgestut Neustadt - www.sbhlg.org) nedaleko Berlína. Prostředí hřebčína, kde je již 220 let udržována tradice chovu koní, dokonale podtrhlo atmosféru celé akce. Zemský hřebčín Neustadt/Dosse patří k největším v Evropě, byl založen roku 1788 králem Fridrichem Wilhelmem II, rozkládá se na ploše 400 hektarů a disponuje nejen nádhernými, rozsáhlými výběhy, klasickým historickým nádvořím, ale i luxusním, moderním zázemím nutným pro vrcholový jezdecký sport a chovatelské akce nejvyššího významu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika placing gif

33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika

3.7.2011 jsme se zúčastnili "33. Regionalschau Bayern - Welsh Pony und Cob Schau", která se konala ve velmi příjemném a dobře vybaveném areálu Reitanlage Schreiner v německém Ernsgadenu. Přestože jsme naše účastnící se koně, na poslední chvíli, dlouho po uzávěrce, měnili, setkali jsme se jen se vztřícností a výborným servisem a to jak pro nás, tak i pro naše koně. Hřebčín Amerika zde, po změnách, reprezentoval dvouletý hřebec welsh cob Horeb JD. Původně připravené boxy pro klisny nám tedy pružně vyměnili za box vhodný pro hřebce a péče o nás, a nebylo nás málo, byla rovněž příkladná. Počítali jsme s přespáním ve stanu, tak abychom zůstali v blízkosti koní, protože penzion v areálu byl již, dlouho dopředu, obsazen, ale nevídaně ochotný majitel na poslední chvíli vyčaroval útulnou chatku, kterou nám, za velmi nízkou cenu, pronajal , protože nepovažoval za vhodné, abychom jako zahraniční návštěvníci, přespávali v "nepohodlném" stanu. Jediným mínusem, který pro nás vyvstal, byla skutečnost, že vedle našeho hřebce stála klisna, která nelenila a začala s říjí, jakmile se náš "hřebeček" ubytoval. Pro zvýšení efektu klisna, v pravidelných intervalech,
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
placing gif

JEBETH STUD – VELKÁ BRITÁNIE

Ráda bych zde představila dlouholetou, úspěšnou chovatelku plemene Welsh cob, Welsh pony of cob type a Tradičních cobů (Irský tinker) - mimořádně energickou, vtipnou, vzdělanou, milou a šaramantní osobu, pani Jean Smith a její hřebčín Jebeth , který sídlí v Surrey ve Velké Británii. Kromě skutečnosti, že několik zvířat, které paní Jean Smith odchovala nebo vlastnila, působí v současné době v plemenitbě v České republice, se tato dáma také stala v roce 2010 nejúspěšnějším chovatelem pro hrabství Kent, Surrey a Sussex v žebříčku hodnocení zohledňujícím jak výstavnictví, tak i výkon. Paní Jean Smith a její hřebčín Jebeth získali titul „Breeder Of Most Points – In Hand &Performance“- Chovatel s největším počtem bodů – výstavnictví&výkon. Pokud bychom chtěli alespoň v krátkosti jmenovat koně, kteří byli z tohoto hřebčína importováni do české republiky.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Obecné poznámky k výstavní sezóně 2010 placing gif

HŘEBČÍN IRON – CHOV WELSH PONY OF COB TYPE & SHOW ZÁPŘAH – HOLANDSKO

Na stránkách tohoto časopisu jsem již před časem představila českým čtenářům stáj Kaszicht, která je po stránce výkonostní i chovovatelské (plemeno welsh mountain pony) jednou z nejúspěšnějších v Holandsku. V této stáji působí jako jezdec a trenér pan Teo Barth, jehož vozatajskou a chovatelskou činnost, bych vám ráda představila dnes. Teo Barth je nejen velmi úspěšný trenér a vozataj, ale dlouhá léta působil také jako aktivní chovatel, který ve svém hřebčíně Iron, zaměřeném především na produkci zvířat sekce C, používal krev známého velšského hřebčína Nebo.
Několik kvalitních welsh pony of cob type importoval Hřebčín Amerika z Hřebčína Iron pana Bartha také do České republiky a věříme, že vzhledem k původům těchto koní a jejich dobře prověřené užitkovosti se tyto importy osvědčí v chovu tohoto fantastického a vyjímečně univerzálního plemene i v České republice. Úspěchy, kterých pan Teo Barth se svými pony dosáhl a dosahuje, mohou být inspirací pro každého chovatele nebo majitele, jež by rád své pony využil pro zábavu nejen svou, ale i celé své rodiny. Welsh pony a cob jsou nejen vyjímečně univerzální ve svém využití, ale také poměrně nenároční na podmínky, ve kterých chováte nebo své koně trénujete. Velšská plemena jsou rozšířena a velmi oblíbena po celém světě a to nejen pro svůj nádherný exteriér ,vyjímečný charakter, zdraví a dlouhověkost, ale také proto, že nabízí alternativu těm, kteří nedisponují velkými finančními prostředky, rozsáhlými a kvalitními pastvinami a nadstandartními jezdeckými areály. Velšská plemena jsou zkrátka schopna splnit sny a sportovní očekávání nejen dětských, ale i náročných dospělých jezdců a vozatajů a díky své plemenné variabilitě mohou v mnoha případech velmi dobře konkurovat i teplokrevným koním. K vašemu úspěchu může stačit, máte-li dostatek lásky pro své koně a trpělivě počkáte na výsledky své práce.
Pro celý článek klikněte zde.
publikováno v časopise Koně a hříbata IV/2011

placing gif
Obecné poznámky k výstavní sezóně 2010 placing gif

STÁJ KASZICHT- Dordrecht, Holandsko

Všem příznivcům velšských plemen bych ráda představila malou stáj v holandském městečku Dordrecht, která ve světě velšských koní dosáhla nejvyššího možného úspěchu – vítězství na největší a nejvýznamnější výstavě velšských koní na světě na Royal Welsh Show, která se každoročně koná v červenci ve Velké Británii. Úspěch této stáje je o to cennější, že jen několikrát v historii dokázali na této výstavě zvítězit koně z kontinentální Evropy. Stáji Kaszicht se to podařilo. Hřebec welsh mountain pony Bruinderink's Arno se stal vítězem RWS v kategorii show zápřah pro sekci A a B a jeho stájový kolega hřebec Zelhemshoeve Wesly se umístil na krásném pátém místě.
Pro české chovatele a majitele velšských koní by se Stáj Kaszicht mohla stát inspirací a příkladem, jak pony využít tak, aby přinesli radost a úspěch nejen dětem, ale i všem členům rodiny. Welsh mountain pony nemusí být jen „hračkou“ pro děti, ale je schopen nabídnout fantastické sportovní zážitky i náročným dospělým jezdcům. Stáj Kaszicht zde představuji také proto, že je názornou ukázkou stáje, jejíž tréninkové možnosti jsou omezené, stáje, která nedisponuje luxusním zázemím s mnohamilionovými investicemi a i přesto docílila mimořádných výsledků i v mezinárodním měřítku. Nechci tvrdit, že pro sport a chov velšských plemen není třeba mít k dispozici finanční prostředky, ale Stáj Kaszicht ukázala, že je reálné prosadit se na nejvyšších místech bez toho, aby váš areál měl krytou halu, kvalitní jízdárnu a jiné vymoženosti moderních tréninkových center, jejichž provozování či nájemné užívání je pro mnoho majitelů pony finančně nerealizovatelné. Pro vítězství na RWS vám stačí skromná stáj, zkušenosti a velké nadšení pro věc. Jak se ukazuje, mnoho dalšího již není potřeba...Pro Stáj Kaszicht ale velkým přínosem jistě bylo a je,že se jí podařilo navázat spolupráci s dlouholetým, úspěšným jezdcem spřežení a chovatelem v jedné osobě panem Theodorem Barthem, kterého si na stránkách našeho časopisu představíme v některém z následujících čísel.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Koně&kočár placing gif

EQUIRIENCE – PAARD & KOETS (Koně&kočáry) 2010

Ve dnech 12., 13. a 14. listopadu se konal v prostorách Brabant Halle v holandském městě S-Hertogenbosch již 29. ročník veletrhu, který se v těchto dnech stává místem setkání příznivců vozatajství z celé Evropy.
Vozatajci a příznivci tohoto sportu se jedenkrát ročně setkávají na výstavním veletrhu PAARD&KOETS (Koně&kočár), který je jediným svého druhu v Evropě. Pokud potřebujete přepravník na koně, který by vám umožňoval transport nejen koní, ale také kočárů, pokud potřebujete nový kočár, postroje, chcete vidět málo známá kočárová plemena koní při show a představeních nebo se jen chcete setkat se stejně smýšlejícími lidmi, pak jste na správné adrese. Tento veletrh bývá nazýván nejpřátelštější koňskou událostí roku v Holandsku a z pohledu návštěvníka, který tuto akci navštívil již několikrát, musím skutečně potvrdit, že atmosféra je opravdu zcela odlišná, než jaká bývá na jiných, například německých, velkých výstavách. Těžko vysvětlit, ale primárním dojmen není profesionalita a preciznost, nýbrž uvolněnost a klid. Návštěvník se zde cítí velmi příjemně, každý je zde družný, ochotný a vzřícný.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
placing gif

Ruska Stud & River Stud
chov Welsh Cob a Welsh Pony Of Cob Type Holandsko

Hřebčín Ruska je nejen největším a nejstarším chovem welsh pony of cob type a welsh cob v Holandsku, ale také místem, kde naleznete chovatele patřícího ke generaci, která začala rozvíjet chov tohoto plemene v době, kdy bylo mimo svou domovinu jen velmi málo známé. Hřebčín Ruska významně ovlivnil historii chovu tohoto nádherného plemene na Evropském kontinentě. Jméno tohoto hřebčína je spojeno s osobou pana Henk van Dijka a je skutečností, že pan van Dijk prostřednictvím svých odchovů a uskutečněných importů ovlivnil chovnou základnu welsh cob a welsh pony of cob type v mnoha evropských i českých hřebčínech. Do evropského pohledu na chov těchto sekcí se jeho názory promítly i prostřednictvím jeho funkce posuzovatele, kterou aktivně vykonává již několik desítek let. Pan Henk van Dijk je také dlouholetým aktivním členem Rady nizozemské organizace Welsh Pony en Cob Vereniging (WPCV).
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
heldenberg placing gif

Arthur Kottas – Heldenberg

Ve dnech 17.-18. listopadu proběhly v NH Kladruby n. L. přednášky jednoho z deseti nejlepších žijících učitelů jezdectví světa, pana barona Arthura Kottas-Heldenberga a 19. listopadu pak ve Slatiňanech mělo několik jezdců možnost brát od tohoto mistra lekce se svými koňmi.Celé tři dny laskavě a zainteresovaně provázela svým překladem z německého do českého jazyka paní Julianne Weinberg-Lessing, která v posledních měsících vede výcvik starokladrubských koní Národního hřebčína a je žačkou pana Kottas-Heldenberga.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
hackney placing gif

Hackney a Hackney pony – Aristokrati Výstavních Kruhů

Obě tato plemena koní vznika ve Velké Británii a mají také společnou plemennou knihu. Hackney Stud Book - Plemenná kniha pro tato plemena, je vedena od roku 1883 organizací Hackney Horse Society, která má své sídlo v Norwich, v Anglii.Vývoj Hackneye do podoby, v jaké ho známe dnes, je dlouhý a fascinující. Slovo „Hackney“ pochází z francouzského „haquenee“, což je výraz pro jazyk, kterým se bežně mluvilo ve středověké Anglii.V posledních desetiletích je chov Hackney orientován na produkci koní ideálně vhodných pro kočárové zapřahání. Hackneyové jsou ale známí i svou vyjímečnou výkoností, schopností klusat velkou rychlostí na dlouhé vzdálenosti a kromě vyjímečného zdraví a odolnosti se vyznačují také lehkým, rytmickým cvalem a volným, prostorným krokem a samozřejmě tím, co mu vyneslo přezdívku „balerína výstavních kruhů“ - vyjímečným klusem se zcela mimořádně vysokou kolení akcí. Protože ale Hackney kůň a Hackney pony nemají zcela shodnou historii, představíme si je zde jednoho po druhém.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
vystava placing gif

Výstavnictví – Jak na to ?

Welsh pony a cob jsou plemena pocházející z knížectví Wales ležícího na Britském ostrově a jsou jedním ze sedmi zdejších původních plemen. Tato plemena vnikla z různých typů koní a pony, které na Britských ostrovech žily pravděpodobně ještě před tím, než se tento ostrov oddělil od Evropského kontinentu.Tito původní divocí pony byli po staletí loveni, vyháněni z kulturních pozemků a posléze domestikováni, šlechtěni a následně využíváni k různým účelům.
Jejich spletitá historie by sama o sobě vydala na samostatný článek. Snaha chovatelů zachovat jedinečnost a čistokrevnost těchto plemen posléze vyústila v roce 1901 v založení společnosti Welsh Pony And Cob Society (WPCS). Patronem této-Mateřské společnosti-je sama Britská královna. WPCS je pověřena zachovávat originalitu welsh pony a cob, svou činností zabránit genetické degeneraci těchto vyjímečných plemen a zamezit přílivu jiné krve.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Výstavní a sportovní soutěže pro welsh pony a cob placing gif

Výstavní a sportovní soutěže pro welsh pony a cob

V tomto článku si představíme některé z mnoha typů soutěží, které se v zahraničí a případně i České republice, otevírají na výstavách určených velšským plemenům pony a cob. Některé z těchto soutěží jsme si již zvykli na českých výstavách pravidelně vídat, ale některé jezdecké a vozatajské kategorie ještě stále v České republice čekají na svou premiéru. Není ale vyloučené, že někdo ze čtenářů navštíví výstavu velšských plemen v zahraničí a pak je tedy dobré vědět, co je možné na výstavě velšských koní ve světě vidět a jaké mají tyto soutěže obecná pravidla. Možná, že právě tento článek otevře pomyslné dveře těmto soutěžím také do výstavních kruhů českého výstavnictví. Bylo by nádherné, kdyby se tomu tak stalo. Ať již ve své standartní podobě nebo alespoň ve formě veřejné exhibice. Myslím si totiž, že každý, kdo měl alespoň jednou možnost vidět velšské koně skutečně v akci, musí jejich okouzlujícímu projevu propadnout.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
ASCHK ČR o.s. A PROBLEMATIKA CHOVU WP V ČESKÉ REPUBLICE placing gif

ASCHK ČR o.s. A PROBLEMATIKA CHOVU WP V ČESKÉ REPUBLICE

Tento příspěvek je reakcí na zprávu z jednání prezidia ASCHK ČR o.s., konaného dne 20.4.2010 v Humpolci.
Jedním z bodů tohoto jednání byl požadavek předsednictva WP zrušit poplatek za oprávnění k plemenitbě. Předsednictvo ČSCHVK zde také předneslo požadavek, zda by bylo možné zhotovovat grafické popisy hříbat proškolenými zástupci svazu.
Rádi bychom upozornili chovatele WP plemen na úskalí, která přináší registrace plemenných hřebců a hříbat pod záštitou ASCHK ČR a v některém z následujících článků se následně zaměříme na způsob, jakým jsou registrace a plemenitba organizovány v britské mateřské plemenné knize.
Na jednání prezidia ASCHK ČR o.s. byl již zmiňovaný požadavek předsednictva ČSCHVK zrušit poplatek za oprávnění k plemenitbě zamítnut a následně byla také zamítnuta možnost zhotovovat grafické popisy hříbat proškolenými členy svazu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
Výstavnictví a Hřebčín Amerika placing gif

Výstavnictví a Hřebčín Amerika

V České republice stále ještě není zkušených chovatelů velšských plemen nadbytek a bohužel, jen málokteří z nich se věnují aktivně nejen výstavnictví, ale i pracovnímu využití tohoto plemene.
Informovanost širší veřejnosti není dostatečná a proto ani správná. Ve sportu se prozatím welsh cobové a welsh pony of cob type objevují jen sporadicky a máme dojem, že sportovní i laická veřejnost vnímá welsh coby spíše jako koně rekreační, rodinné a výstavní – nikoli jako plnohodnotné sportovce. Myslíme si, že v tomto smyslu je třeba získat širší prostor pro výraznější propagaci těchto plemen a způsobů jejich využití.
Velšská plemena jsou vyjímečně všestranná, jsou skutečně vynikajícími zvířaty pro volný čas, ale zkušenosti ukazují, že je lze využít i ve vrcholovém sportu všech disciplín.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW - HOUTEN placing gif

PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW - HOUTEN

24 4.2010 se konala v holandském Houtenu PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW organizovaná společností WPCV. Tato organizace vznikla v roce 1970 a jejím cílem je podporovat chov a využití velšských plemen v Holandsku v souladu s pravidly WPCS stanovenými britskou mateřskou plemennou knihou. Jak pro britskou společnost WPCS, tak i pro holandskou organizaci WPCV je typickým znakem fakt, že neprovádí selekci a testaci plemenného materiálu, nýbrž ponechává na chovateli svobodu volby a osobní odpovědnost ve výběru zvířat využívaných v chovu a taktéž nechává v pravomoci chovatele veškeré administrativní úkony, včetně registrace a popisu svých hříbat.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
placing gif

Kupujeme koně/ponyho

Na téma, jak vybrat a koupit ponyho či koně podle představ budoucího majitele byla napsána již celá řada článků, přesto se ale zdá, že informací o této problematice nikdy nebude dost.
V posledních letech se na nás velmi často obracejí zklamaní majitelé pony a koní s tím, že nákup nedopadl podle jejich představ. Stále se opakujícím problémem jsou potíže s charakterem jejich koní či pony (špatná jezditelnost, agresivita, bázlivost, afektivní reakce), problémy s jeho zdravím a v neposlední řadě i s chybějícím průkazem.
Rádi bychom tedy připomněli několik základních pravidel, na které by každý zájemce měl při koupi svého budoucího koně či ponyho brát zřetel.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif