placing gif
placing gif placing gif placing gif
placing gif

Velká cena Cavaletto malých koní Opřetice

VELKÁ CENA CAVALLETTO MALÝCH KONÍ – OPŘETICE
Dne 19.10.2013 uspořádal Klub chovatelů miniaturních koní ojedinělou akci, sportovní odpoledne, určené speciálně malým koním a jejich dětským i dospělým majitelům. Místem konání byl jezdecký areál Opřetický Dvůr, který disponuje i, v dobách klimatických výkyvů nezbytnou, moderní krytou halou. Vypsáno bylo nepřeberné množství tříd, ve kterých byli koně rozděleni nejen podle kohoutkové výšky, ale i podle věku jejich předvádějících. Pony bylo přihlášeno více než třicet a diváci měli možnost sledovat a zhodnotit výkony různých pony plemen. Předvedeni byli američtí minihorse, shetland pony ve standardním i mini typu, velští horští pony, velští pony, velští pony v typu koba, ale i „tradiční“ kříženci.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Mezinárodní výstava Lysá nad Labem 2013

VÝSTAVA KŮŇ 2013 - LYSÁ NAD LABEM– INSPIRATIVNÍ A NOVÁ
Jubilejní, 20. ročník výstavy Kůň 2013, který proběhl na výstavišti v Lysé nad Labem, ve dnech 20. až 22. září, přesvědčil, že tato výstava má stále své významné místo na české hipologické scéně. Po letech stagnace, se organizátorům akce, podařilo vystoupit ze svého vlastního stínu. Lví podíl na kvalitě a úspěchu letošní výstavy má skutečnost, že hlavními mediálními a odbornými partnery byla ASCHK ČR a vydavatelská společnost Profi Press a zcela jistě i inovace, v podobě otevření moderní kryté haly, kde bylo umístěno předvadiště standardních rozměrů 20x40 s prostornými tribunami. ASCHK ČR v tomto roce „dodala“ téměř 150 koní a pony a je nutno podotknout, že úroveň prezentace jednotlivých chovatelských svazů byla na skutečně vysoké úrovni .
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

15. ročník Mezinárodní výstava KONĚ V AKCI - 2013

Ve dnech 7. -8. září se v areálu dostihového závodiště Pardubice, uskutečnil jubilejní 15. ročník Mezinárodní výstavy Koně v akci, který v mnoha ohledech předčil ročníky předcházející a to i přes to, že v tomto roce nebyla partnerem výstavy ASCHK ČR. „Koně všem“ měly v mnoha ohledech nad loňskými ročníky do konce na vrh. Počty návštěvníků a počty předvedených koní byly rekordní. Diváci měli možnost shlédnout téměř dvě stovky koní 42 plemen! Samotné výstavě předcházel páteční zvací průvod koní a kočárů, který zamířil ze závodiště do centra Pardubic, na Perštýnské náměstí, kde v historických kulisách starého města proběhly ukázky některých víkendových programů. Programová nabídka výstavy byla mimořádně pestrá a probíhala souběžně na několika místech závodiště, což jistě podpořilo diváckou atraktivitu celé akce.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Přehlídka plemenných hřebců minihorse - Opřetice - 1.6. 2013

Přehlídka plemenných hřebců minihorse – Opřetice 2013
Klub chovatelů miniaturních koní uspořádal dne 1.6. 2013, v kryté hale jezdeckého areálu Opřetice, přehlídku plemenných hřebců minihorse. Akce vznikla jako reakce na vzrůstající popularitu miniaturních koní a měla umožnit, majitelům klisen těchto úžasných „koní“, lépe se orientovat v nabídce plemenných hřebců. Pro tuto příležitost byl vytištěn barevný katalog, ve kterém jsou prezentováni nejen jednotliví plemenní hřebci, ale i stáje a farmy zabývající se jejich chovem.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Noční Show Brno Trophy 29.6. 2013

Noční show BRNO TROPHY 2013 – 29.6. 2013
Brněnské výstaviště se, 29. června tohoto roku, znovu dočkalo, po třináctileté přestávce, produkce ryze české, koňské show. V rámci Mezinárodní výstavy chovatelských potřeb - Propet a Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky, byla divákům představena BRNO TROPHY - zcela ojedinělá, velkolepá a divácky atraktivní podívaná. Produkci představení zajistila společnost EQUICom, s.r.o. a Equiteam, o.s., pořadem provázela herečka Michaela Kuklová, moderátorkou se stala paní Michaela Zachová a režisérkou představení paní Renata Marková. Akci podpořil John Deer, Exe Jeans a Budějovický Budvar. Noční show, nazvané „Z pohádky do pohádky“, bylo výpravně ztvárněným příběhem mladé britské dívky, žijící na počátku 19. století, která tragicky přišla svého milovaného koně.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Mezinárodní výstava Belgie 19.5. 2013

Mezinárodní výstava Welsh pony a cob v Belgii 19.5. 2013
Dne 19. Května proběhla, v belgickém městečku Diepensteyn, Mezinárodní výstava Welsh Pony a Cob, na které bylo předvedeno téměř osmdesát koní všech velšských sekcí z Belgie, Francie a Holandska. Dopoledne bylo věnováno mladým koním a hříbatům, odpolední část výstavy pak zahájili pracovní třídy pod sedlem a v zápřeži a třídy určené dětem, Lead Rein (dítě na vodítku) a First Ridden (první ježdění), následně pokračovaly třídy určené dospělým pony a cob všech sekcí. Předvedení velští pony a cob byli velmi dobře připraveni a byli vyrovnané, vysoké kvality.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

ROYAL WELSH SHOW - SIOE FRENHINOL CYMRU - KRÁLOVSKÁ VELŠSKÁ VÝSTAVA

23.-26.7.2012
Královská Velšská výstava, která se každoročně, koncem července, koná na výstavišti ospalého a typicky velšského městečka Builth Wells ve Velké Británii, v letošním roce rekordní návštěvností prokázala, že navzdory ekonomické recesi, je její popularita rok od roku vyšší a tím jen podpořila tvrzení, že se jedná o největší a nejnavštěvovanější akci svého druhu v Evropě. Branami velkolepého výstaviště Llanelwedd prošlo v průběhu čtyř výstavních dnů neuvěřitelných 241 099 návštěvníků z 39 zemí světa. Tato výstava je svátkem nejen pro chovatele koní, skotu, ovcí a koz, ale i svátkem tradic a řemesel Walesu. Je oslavou země a všeho, co je s ní spojeno. Royal Welsh Show to je kaleidoskop moderního venkovského života a její záběr je až překvapivý.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Nejprestižnější výstava welsh pony a cob světa – ROYAL WELSH SHOW.

Letošní ročník tohoto svátku chovatelů a příznivců velšských plemen se stal ročníkem rekordním a to nejen počtem návštěvníků výstavy, ale i počty přihlášených koní. Ani přetrvávající ekonomická recese nezastavila stoupající trendy v počtech vystavených koní i návštěvnosti této renomované výstavy. Na Wales až nezvykle „tropické teploty“ způsobily, že akce byla mimořádně příjemná nejen pro diváky, ale i vystavovatele, kteří zcela jistě ocenili nejen skvělé počasí, ale i zcela nový travnatý povrch hlavního výstavního kruhu.

Jako posuzovatelé letošního ročníků RWS byly vybráni :
Sekce A: Nina Clayton (Pinina Stud)
Sekce B: Robert Hensby (Laithehill Stud)
Sekce C: Dafydd Morris (Neauaddparc Stud)
Sekce D: Steve Everitt (Tireve Stud)
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif
placing gif

WPCV Premium Stallion & Youngstock Show 2012
s účastí Hřebčína Amerika

Dne 28.4. 2012 se v areálu Zilfia's Hoeve v holandském Houtenu konala jedna z nejvýznamnějších, z úhlu pohledu chovatelů velšských plemen, kontinentálních výstav roku - WPCV PREMIUM STALLION&YOUNGSTOCK SHOW. Jak již sám název výstavy, pořádané nizozemským sdružením WPCV, napovídá, je hlavním tématem výstavy zhodnocení mladých pony&cob a plemenných hřebců. Podmínkou pro účast hřebců starších dvou let je platná licence plemenného hřebce a klisny starší tří let se zde neposuzují. Posuzovatelem pro „in-hand class“- výstavní třídy na ruce, byla paní Jill Williams, jejíž hřebčín nese prefix Glebedale. Organizátoři výstavy museli ještě na poslední chvíli dosadit, pro „performance class“ - pracovní třidy, dalšího posuzovatele, protože právě do těchto tříd se dohlásilo nečekaně mnoho vystavovatelů. Pracovní třídy tedy přijela z Velké Británie hodnotit paní Sue Howe, jež je tváří hřebčína MARL.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Mezinárodní šampionát Welsh Pony & Cob 2011 z pohledu vystavovatele a posuzovatele...

Mezinárodní šampionát Welsh Pony & Cob 2011 z pohledu vystavovatele a posuzovatele... V roce 2011 bylo jedním z cílů, ke kterým směřovala zimní příprava našich koní, odvystavovat na Šampionátu naše letošní odchovy a dále pokračovat s prezentací hřebců Horeb JD (po Trevallion Jumping Jack Flash z Horeb Rhiannon po Horeb Euros) a Bernard (po Marrenks Daryl z Emma po Shamrocklake The Cool Colonell). Jak už to ale bývá, člověk míní a život mění...Jen pár dní před Šampionátem, a samozřejmě po uzávěrce přihlášek, postihly přihlášená hříbata kožní problémy, způsobené alergickou reakcí na slunce a bylo nutné zaimprovizovat. Na výstavu jsme tedy, díky vztřícnosti organizátorů, dodatečně přihlásili klisny - Jebeth Macy Fach (Kirklees Teddy z Broughton Macy Gray po Broughton True Flyer), Zonneweide Cadi Tywysoges Duu (Liezelshof Magic z Ruska Gwen po Nebo Daniel) a Erfan Cadi Mai (po Erwwastad Rhys z Erwwastad Carys po Glenmead Flying Childers). Ani jedna z klisen nebyla na výstavu systematicky připravována (Macy Fach navíc pracuje pod sedlem), jejich kondice a ani příprava tedy nebyla, z hlediska výstavnictví, ideální. Neočekávali jsme tedy žádné oslnivé "výsledky", což do výstavního dne vneslo uvolněnost a poklidnou atmosféru. Přestože jsme se zařekli, že nebudeme vystavovat koně, kteří jsou pracovně využíváni nebo nejsou v danou chvíli ve výstavní kondici, přece jen jsme chtěli výstavu podpořit a proto jsme se rozhodli situaci přehodnotit a řídit se pro tentokrát hesly: "Není nutné zvítězit, ale zúčastnit se." a "Lepší něco, než-li nic.".
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

18. Mezinárodní výstava koní a Hřebčín Amerika

18. Mezinárodní výstava koní a Hřebčín Amerika Výstaviště Lysá nad Labem

Ve dnech 23.-25. září se brány výstaviště v Lysé nad Labem otevřely již po osmnácté a zdá se, že pozici nejnavštěvovanější hipologické akce tohoto druhu si pořádající organizace IN-EXPO GROUP s.r.o. asi ještě dlouho udrží. Prostory výstaviště byly opět, po všechny výstavní dny, zcela naplněné návštěvníky a místa na tribunách skutečně ani na okamžik nezela prázdnotou. A rovněž počasí si všichni vystavovatelé a návštěvníci nemohli přát lepší - výstava KŮŇ 2011, se, alespoň z našeho pohledu, opět vydařila!
Hřebčín Amerika přijal v letošním roce pozvání ČSCHVK a po tři dny zde, v dopoledních chovatelských přehlídkách, prezentoval tři plemenné hřebce, dvouletého plaváka HOREB JD (po Trevallion Jumping Jack Flash, z Horeb Rhiannon po Horeb Euros), šestiletého vraníka Trenewydd King Flyer (po Thorneyside Flyer z Thorneyside Portrait po Brynymor Welsh Magic) a osmiletého vraníka Pretoria Ramirez (po Gwenllan Ben z Gerrig Rebbeca po Gerrig Glory). Tito hřebci se tedy stali, myslím, reálně prvními "reklamními welsh coby" v historii této výstavy.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

35. ročník BUNDESSCHAU der IG - WELSH und WELSH -CHAMPIONAT

35. ročník BUNDESSCHAU der IG - WELSH und WELSH -CHAMPIONAT JUGENDSIEGER LETOŠNÍHO ROČNÍKU BUNDESSCHAU JE Z ČESKÉ REPUBLIKY

Ve dnech 19. - 21. srpna se dějištěm 35. ročníku německé Bundesschau stal překrásný, plně vybavený areál Zemského hřebčína Neustadt/Dosse(Brandenburgisches Haupt-und Landgestut Neustadt - www.sbhlg.org) nedaleko Berlína. Prostředí hřebčína, kde je již 220 let udržována tradice chovu koní, dokonale podtrhlo atmosféru celé akce. Zemský hřebčín Neustadt/Dosse patří k největším v Evropě, byl založen roku 1788 králem Fridrichem Wilhelmem II, rozkládá se na ploše 400 hektarů a disponuje nejen nádhernými, rozsáhlými výběhy, klasickým historickým nádvořím, ale i luxusním, moderním zázemím nutným pro vrcholový jezdecký sport a chovatelské akce nejvyššího významu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika

33. REGIONALSCHAU BAYERN s účastí Hřebčína Amerika 3.7.2011 jsme se zúčastnili "33. Regionalschau Bayern - Welsh Pony und Cob Schau", která se konala ve velmi příjemném a dobře vybaveném areálu Reitanlage Schreiner v německém Ernsgadenu. Přestože jsme naše účastnící se koně, na poslední chvíli, dlouho po uzávěrce, měnili, setkali jsme se jen se vztřícností a výborným servisem a to jak pro nás, tak i pro naše koně. Hřebčín Amerika zde, po změnách, reprezentoval dvouletý hřebec welsh cob Horeb JD. Původně připravené boxy pro klisny nám tedy pružně vyměnili za box vhodný pro hřebce a péče o nás, a nebylo nás málo, byla rovněž příkladná. Počítali jsme s přespáním ve stanu, tak abychom zůstali v blízkosti koní, protože penzion v areálu byl již, dlouho dopředu, obsazen, ale nevídaně ochotný majitel na poslední chvíli vyčaroval útulnou chatku, kterou nám, za velmi nízkou cenu, pronajal , protože nepovažoval za vhodné, abychom jako zahraniční návštěvníci, přespávali v "nepohodlném" stanu. Jediným mínusem, který pro nás vyvstal, byla skutečnost, že vedle našeho hřebce stála klisna, která nelenila a začala s říjí, jakmile se náš "hřebeček" ubytoval. Pro zvýšení efektu klisna, v pravidelných intervalech,
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Výstavnictví – Jak na to ?

vystava Welsh pony a cob jsou plemena pocházející z knížectví Wales ležícího na Britském ostrově a jsou jedním ze sedmi zdejších původních plemen. Tato plemena vnikla z různých typů koní a pony, které na Britských ostrovech žily pravděpodobně ještě před tím, než se tento ostrov oddělil od Evropského kontinentu.Tito původní divocí pony byli po staletí loveni, vyháněni z kulturních pozemků a posléze domestikováni, šlechtěni a následně využíváni k různým účelům.
Jejich spletitá historie by sama o sobě vydala na samostatný článek. Snaha chovatelů zachovat jedinečnost a čistokrevnost těchto plemen posléze vyústila v roce 1901 v založení společnosti Welsh Pony And Cob Society (WPCS). Patronem této-Mateřské společnosti-je sama Britská královna. WPCS je pověřena zachovávat originalitu welsh pony a cob, svou činností zabránit genetické degeneraci těchto vyjímečných plemen a zamezit přílivu jiné krve.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Výstavní a sportovní soutěže pro welsh pony a cob

Výstavní a sportovní soutěže pro welsh pony a cob V tomto článku si představíme některé z mnoha typů soutěží, které se v zahraničí a případně i České republice, otevírají na výstavách určených velšským plemenům pony a cob. Některé z těchto soutěží jsme si již zvykli na českých výstavách pravidelně vídat, ale některé jezdecké a vozatajské kategorie ještě stále v České republice čekají na svou premiéru. Není ale vyloučené, že někdo ze čtenářů navštíví výstavu velšských plemen v zahraničí a pak je tedy dobré vědět, co je možné na výstavě velšských koní ve světě vidět a jaké mají tyto soutěže obecná pravidla. Možná, že právě tento článek otevře pomyslné dveře těmto soutěžím také do výstavních kruhů českého výstavnictví. Bylo by nádherné, kdyby se tomu tak stalo. Ať již ve své standartní podobě nebo alespoň ve formě veřejné exhibice. Myslím si totiž, že každý, kdo měl alespoň jednou možnost vidět velšské koně skutečně v akci, musí jejich okouzlujícímu projevu propadnout.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Výstavnictví a Hřebčín Amerika

Výstavnictví a Hřebčín Amerika V České republice stále ještě není zkušených chovatelů velšských plemen nadbytek a bohužel, jen málokteří z nich se věnují aktivně nejen výstavnictví, ale i pracovnímu využití tohoto plemene.
Informovanost širší veřejnosti není dostatečná a proto ani správná. Ve sportu se prozatím welsh cobové a welsh pony of cob type objevují jen sporadicky a máme dojem, že sportovní i laická veřejnost vnímá welsh coby spíše jako koně rekreační, rodinné a výstavní – nikoli jako plnohodnotné sportovce. Myslíme si, že v tomto smyslu je třeba získat širší prostor pro výraznější propagaci těchto plemen a způsobů jejich využití.
Velšská plemena jsou vyjímečně všestranná, jsou skutečně vynikajícími zvířaty pro volný čas, ale zkušenosti ukazují, že je lze využít i ve vrcholovém sportu všech disciplín.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW - HOUTEN

PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW - HOUTEN 24 4.2010 se konala v holandském Houtenu PREMIUM STALLION AND YOUNGSTOCK SHOW organizovaná společností WPCV. Tato organizace vznikla v roce 1970 a jejím cílem je podporovat chov a využití velšských plemen v Holandsku v souladu s pravidly WPCS stanovenými britskou mateřskou plemennou knihou. Jak pro britskou společnost WPCS, tak i pro holandskou organizaci WPCV je typickým znakem fakt, že neprovádí selekci a testaci plemenného materiálu, nýbrž ponechává na chovateli svobodu volby a osobní odpovědnost ve výběru zvířat využívaných v chovu a taktéž nechává v pravomoci chovatele veškeré administrativní úkony, včetně registrace a popisu svých hříbat.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif