placing gif
placing gif placing gif placing gif

Avonvalley Stud – Chov plemene Welsh cob – Velká Britanie

Avonvalley Stud O rozhovor pro tento časopis jsem pana John - Llewellyn Jamese, majitele hřebčína Avonvalley, požádala nejen proto, že se českým chovatelům velšských koní dostalo té cti, že jejich „perly“ mohly být tímto vyjímečně úspěšným chovatelem a uznávaným posuzovatelem hodnoceny na letošní Mezinárodní výstavě welsh pony&cob v Pardubicích, ale především proto, že pan John Llewellyn-James je rovněž milým, vtipným a charismatickým člověkem, kterého je velmi těžké si neoblíbit.
Hřebčín Avonvalley vznikl v roce 1975, ale na své vrcholné úspěchy musel počkat až do roku 1989. V tomto roce se narodil nejslavnější „produkt“ hřebčína Avonvalley, welsh cob hřebec, Avonvalley Tiger Harry, který kromě zisku řady titulů šampion, se i dvakrát stal vítězem nejvýznamnější výstavy roku, Royal Welsh Show. Otcem tohoto „prvního zázraku z Avonvalley“ byl Tireinon Step-One a matkou Clougha Lady Taran. Avonvalley Tiger Harry se stal rovněž otcem velmi úspěšného potomstva. V hřebčíně Avonvalley v současné době působí jeho dva synové – Avonvalley Union Jack a Avonvalley Cardiff Arms – a oba jsou stejně úspěšní jako jejich otec. Oba se stali šampiony hřebců Lampeter Stallion Show, Union Jack dokonce zastupoval plemeno Welsh cob na Horse of the Year Show ve Wembley. Cardiff Arms vyhrál Royal Welsh Show, nejen „in-hand“, na ruce, ale i pod sedlem a v zápřeži, což je důkazem univerzálnosti tohoto plemene. Oba tito hřebci produkují špičkové potomstvo nejen ve Velké Británii, ale i v zahraničí a jsou tedy tou nejlepší vizitkou tohoto hřebčína. Syn hřebce Avonvalley Union Jack, hřebec Avonvalley Great Briton, dokonce získal proslulou „velkou trojku“ - vyhrál tři nejvýznamnější velšské výstavy roku – Lampeter Stallion Show, Glanusk Show i Royal Welsh Show. Pan John Llewellyn-James ale jako dobrý chovatel dobře ví, že i špičkový hřebec je jen půl úspěchu a proto v hřebčíně Avonvalley najdeme rovněž excelentní kvalitu klisen, přičemž „nejcenějšími z cenných“ jsou Rumbush Princess a Thorneyside Flyers Charm. Chovatelé plemene Welsh cob, tak jako mnozí jiní, často důsledně ctí zásady liniové plemenitby a proto jsou v hřebčíně v chovu využívány i tři dcery hřebce Avonvalley Tiger Harry.

Pro celý článek klikněte zde.

Brynseion Stud – chov welsh pony&cob Velká Británie

brynseion stud Britský hřebčín Brynseion, orientovaný na chov velšských plemen, jsme "navštívili", podobně jako před pár měsíci Hřebčín Taraco, protože je dobrým příkladem úspěšného a prosperujícího chovu, který ale nemá dlouhou historii. O to, aby nám svůj hřebčín blíže představila, jsem požádala přímo tvář hřebčína Brynseion, paní Ceri Fell.
Hřebčín vznikl v roce 2002, předtím jsem pouze příležitostně vystavovala sekci A. A Možná, že právě prožitek nadšení, který jsem našla ve výstavních kruzích, mě dovedl k rozhodnutí začít svůj vlastní chovný program! Mým cílem je chovat velšská plemena v kvalitním typu, která budou mít extravagantní pohyb a skvělý temperament, tak, aby byla schona vyniknout jak na ruce, tak i pod sedlem. Pro začátek jsem měla k dispozici tři základní chovné klisny – FORLAN CEINWEN, WILCRICK GEM a TEIFI PRIMROSE. V březnu roku 2003 se mi podařilo koupit hřebce LLWYNAN LLEWELYN, který můj hřebčín dostal "na mapu" velšského světa. Nyní máme v hřebčíně několik klisen vlastního chovu. Například klisna Brynseion Juliet se ukázala být vynikající chovnou klisnou, její první hříbě, Brynseion Julinka, bylo exportováno do Švédska a další hříbata se velmi dobře prodala na podzimní Fayre Oaks. Llewelynův syn, hřebec Churchwood Troy se nyní jeví jako naše nejúspěšnější akvizice. Velké naděje také vkládáme do jeho syna, Brynseion Massine. Výsledky do našeho hřebčína přinesl také známý hřebec welsh cob – Gwynfaes Culhwch, připustili jsme s ním naši klisnu Parcmorfa Betsan, která byla mimochodem oblíbeným jezdeckým koněm mého manžela a z tohoto spojení se narodil mnohonásobný šampion BRYNSEION BENDIGO, který nyní slávu výstavních kruhů proměnil v úspěšnou jezdeckou kariéru.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

TARACO STUD (GB) - CHOV WELSH MOUNTAIN PONY A WELSH COB - Barva bez kompromisů...

Taraco Fiasco V tomto rozhovoru bych vám ráda představila malý, profesionální hřebčín, který se specializuje na produkci kvalitních welsh mountain pony a welsh cob v barvě palomino a "buckskin" - plaváků. Tento, ve "velšském světě", mediálně nepřehlédnutelný hřebčín, překvapivě nenaleznete ve Walesu, ale v Canterbury, uprostřed anglického Kentu. Odchovy tohoto hřebčína jsou importovány do mnoha zemí světa - Ameriky, Austrálie, Dánka, Německa, Holandska, Švédska, Norska a také, České Republiky a to přestože historie tohoto hřebčína nesahá hluboko do minulosti, založen byl v roce 1998. Úspěchy a mediální prezentace hřebčína Taraco patří jednoznačně k dobře viditelným. Hřebčín Taraco je typickým příkladem veskrze "moderního" hřebčína, kdy hřebčínům založeným na letitých tradicích, konkuruje chovatel s aktivním nasazením a současným pohledem na problematiku chovu.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

HUBERTOVA JÍZDA V NÁRODNÍM HŘEBČÍNĚ KLADRUBY NAD LABEM 29.10. 2011

HUBERTOVA JÍZDA V NÁRODNÍM HŘEBČÍNĚ KLADRUBY NAD LABEM 29.10. 2011 Národní hřebčín Kladruby nad Labem, jenž se z vůle Jeho Milosti císařské stal již v 16. století domovem ušlechtilých starokladrubských koní, uspořádal 29.10 2011, jako poslední veřejnou akci tohoto roku, Hubertovu jízdu.
Hubertovy jízdy, pořádané na počest patrona lovu, svatého Huberta, každoročně uzavírají jezdeckou sezonu mnoha hřebčínů i stájí a jsou připomínkou zašlé, ale v posledních letech zlehka oprašované, slávy parforsních honů v Čechách.
Tradice parforsních honů má své kořeny ve Velké Británii, odkud si našla cestu do šlechtických sídel celé Evropy. Krásní a dobře přiježdění honební koně a smečka loveckých psů vždy byli chloubou šlechtických sídel. První parforsní hon, v českých luzích a hájích, uspořádal v Chlumci nad Cidlinou, podle anglického vzoru, hrabě Oktavián Kinský, v roce 1836.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Seminář o problematice chovu a využití velšských plemen pony a cob (Autor: Julie Hábová)

Seminář o problematice chovu a využití velšských plemen pony a cob (Autor: Julie Hábová) Ve dnech 17. - 18. září se ve velmi pěkném areálu hřebčína Amerika manželů Rotových uskutečnil dlouhou dobu plánovaný seminář o chovu velšských plemen a jejich využití v zápřahových disciplínách. Seminář byl určen jak pro začínající chovatele, tak pro širší veřejnost a jeho cílem bylo seznámit příznivce velšských plemen s historií, standardem plemene a využitím těchto mimořádně všestranných a charakterních koní v zápřeži.
Než se dostanu k samotnému průběhu semináře, dovolím si představit oba přednášející, kterými byli páni Henk van Dijk a Teo Barth z Holandska.
Pan Henk van Dijk je zakladatelem nejstaršího a největšího chovu plemene Welsh cob v Holandsku, hřebčína Ruska. Hřebčín Ruska významně ovlivnil prostřednictvím svých odchovů a uskutečněných importů chovnou základnu welsh cob a welsh pony of cob type v mnoha evropských i českých hřebčínech. Kromě toho, že pan van Dijk je úspěšným chovatelem, jeho odchovy zaznamenávají výsledky nejen v kontinentální Evropě, ale i ve své domovině, Walesu, vykonává také již několik desetiletí funkci posuzovatele (akreditace pro Německo a Holandsko) a je také dlouholetým aktivním členem Rady nizozemské organizace Welsh Pony en Cob Vereniging (WPCV). Všechny nejvýznamnější výstavy ve Walesu se jen zřídka kdy obejdou bez jeho přítomnosti.
Druhým přednášejícím, který měl pod taktovkou část semináře určenou zápřahovým disciplínám, byl pan Teo Barth.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Stougjeshoeve stud - Holandsko - Chov Welsh pony

Stougjeshoeve stud - Holandsko - Chov Welsh pony V tomto článku bych vám ráda představila holandský hřebčín Stougjeshoeve, který je zaměřen na produkci plemene Welsh pony a je jedním z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších v současném Holandsku.
Je důležité si uvědomit, že přestože Holandsko je země velmi malá, svým významem pro chov velšských sekcí je v evropském měřítku nepřehlédnutelná a historie chovu těchto plemen je zde již relativně dlouhá. Mnoho pony odchovaných v holandských hřebčínech se dokázalo prosadit i v zemi svého původu, ve Walesu, a to často i na těch nejvyšších výstavních postech, včetně Royal Welsh Show. Na příkladu tohoto hřebčína, lze dobře demontrovat, jakým způsobem vzniká chovné stádo a také, jak je někdy těžké svou vizi najít, udržet a prosadit. Zakladatelka chovného stáda, klisna Kortehoeve's Danielle, čekala na svůj největší výstavní úspěch až do svých dvaceti let!
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

JEBETH STUD – VELKÁ BRITÁNIE

Ráda bych zde představila dlouholetou, úspěšnou chovatelku plemene Welsh cob, Welsh pony of cob type a Tradičních cobů (Irský tinker) - mimořádně energickou, vtipnou, vzdělanou, milou a šaramantní osobu, pani Jean Smith a její hřebčín Jebeth , který sídlí v Surrey ve Velké Británii. Kromě skutečnosti, že několik zvířat, které paní Jean Smith odchovala nebo vlastnila, působí v současné době v plemenitbě v České republice, se tato dáma také stala v roce 2010 nejúspěšnějším chovatelem pro hrabství Kent, Surrey a Sussex v žebříčku hodnocení zohledňujícím jak výstavnictví, tak i výkon. Paní Jean Smith a její hřebčín Jebeth získali titul „Breeder Of Most Points – In Hand &Performance“- Chovatel s největším počtem bodů – výstavnictví&výkon. Pokud bychom chtěli alespoň v krátkosti jmenovat koně, kteří byli z tohoto hřebčína importováni do české republiky.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

HŘEBČÍN IRON – CHOV WELSH PONY OF COB TYPE & SHOW ZÁPŘAH – HOLANDSKO

HŘEBČÍN IRON – CHOV WELSH PONY OF COB TYPE & SHOW ZÁPŘAH – HOLANDSKO Na stránkách tohoto časopisu jsem již před časem představila českým čtenářům stáj Kaszicht, která je po stránce výkonostní i chovovatelské (plemeno welsh mountain pony) jednou z nejúspěšnějších v Holandsku. V této stáji působí jako jezdec a trenér pan Teo Barth, jehož vozatajskou a chovatelskou činnost, bych vám ráda představila dnes. Teo Barth je nejen velmi úspěšný trenér a vozataj, ale dlouhá léta působil také jako aktivní chovatel, který ve svém hřebčíně Iron, zaměřeném především na produkci zvířat sekce C, používal krev známého velšského hřebčína Nebo.
Několik kvalitních welsh pony of cob type importoval Hřebčín Amerika z Hřebčína Iron pana Bartha také do České republiky a věříme, že vzhledem k původům těchto koní a jejich dobře prověřené užitkovosti se tyto importy osvědčí v chovu tohoto fantastického a vyjímečně univerzálního plemene i v České republice. Úspěchy, kterých pan Teo Barth se svými pony dosáhl a dosahuje, mohou být inspirací pro každého chovatele nebo majitele, jež by rád své pony využil pro zábavu nejen svou, ale i celé své rodiny. Welsh pony a cob jsou nejen vyjímečně univerzální ve svém využití, ale také poměrně nenároční na podmínky, ve kterých chováte nebo své koně trénujete. Velšská plemena jsou rozšířena a velmi oblíbena po celém světě a to nejen pro svůj nádherný exteriér ,vyjímečný charakter, zdraví a dlouhověkost, ale také proto, že nabízí alternativu těm, kteří nedisponují velkými finančními prostředky, rozsáhlými a kvalitními pastvinami a nadstandartními jezdeckými areály. Velšská plemena jsou zkrátka schopna splnit sny a sportovní očekávání nejen dětských, ale i náročných dospělých jezdců a vozatajů a díky své plemenné variabilitě mohou v mnoha případech velmi dobře konkurovat i teplokrevným koním. K vašemu úspěchu může stačit, máte-li dostatek lásky pro své koně a trpělivě počkáte na výsledky své práce.
Pro celý článek klikněte zde.
publikováno v časopise Koně a hříbata IV/2011

placing gif

STÁJ KASZICHT- Dordrecht, Holandsko

Obecné poznámky k výstavní sezóně 2010 Všem příznivcům velšských plemen bych ráda představila malou stáj v holandském městečku Dordrecht, která ve světě velšských koní dosáhla nejvyššího možného úspěchu – vítězství na největší a nejvýznamnější výstavě velšských koní na světě na Royal Welsh Show, která se každoročně koná v červenci ve Velké Británii. Úspěch této stáje je o to cennější, že jen několikrát v historii dokázali na této výstavě zvítězit koně z kontinentální Evropy. Stáji Kaszicht se to podařilo. Hřebec welsh mountain pony Bruinderink's Arno se stal vítězem RWS v kategorii show zápřah pro sekci A a B a jeho stájový kolega hřebec Zelhemshoeve Wesly se umístil na krásném pátém místě.
Pro české chovatele a majitele velšských koní by se Stáj Kaszicht mohla stát inspirací a příkladem, jak pony využít tak, aby přinesli radost a úspěch nejen dětem, ale i všem členům rodiny. Welsh mountain pony nemusí být jen „hračkou“ pro děti, ale je schopen nabídnout fantastické sportovní zážitky i náročným dospělým jezdcům. Stáj Kaszicht zde představuji také proto, že je názornou ukázkou stáje, jejíž tréninkové možnosti jsou omezené, stáje, která nedisponuje luxusním zázemím s mnohamilionovými investicemi a i přesto docílila mimořádných výsledků i v mezinárodním měřítku. Nechci tvrdit, že pro sport a chov velšských plemen není třeba mít k dispozici finanční prostředky, ale Stáj Kaszicht ukázala, že je reálné prosadit se na nejvyšších místech bez toho, aby váš areál měl krytou halu, kvalitní jízdárnu a jiné vymoženosti moderních tréninkových center, jejichž provozování či nájemné užívání je pro mnoho majitelů pony finančně nerealizovatelné. Pro vítězství na RWS vám stačí skromná stáj, zkušenosti a velké nadšení pro věc. Jak se ukazuje, mnoho dalšího již není potřeba...Pro Stáj Kaszicht ale velkým přínosem jistě bylo a je,že se jí podařilo navázat spolupráci s dlouholetým, úspěšným jezdcem spřežení a chovatelem v jedné osobě panem Theodorem Barthem, kterého si na stránkách našeho časopisu představíme v některém z následujících čísel.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

EQUIRIENCE – PAARD & KOETS (Koně&kočáry) 2010

Koně&kočár Ve dnech 12., 13. a 14. listopadu se konal v prostorách Brabant Halle v holandském městě S-Hertogenbosch již 29. ročník veletrhu, který se v těchto dnech stává místem setkání příznivců vozatajství z celé Evropy.
Vozatajci a příznivci tohoto sportu se jedenkrát ročně setkávají na výstavním veletrhu PAARD&KOETS (Koně&kočár), který je jediným svého druhu v Evropě. Pokud potřebujete přepravník na koně, který by vám umožňoval transport nejen koní, ale také kočárů, pokud potřebujete nový kočár, postroje, chcete vidět málo známá kočárová plemena koní při show a představeních nebo se jen chcete setkat se stejně smýšlejícími lidmi, pak jste na správné adrese. Tento veletrh bývá nazýván nejpřátelštější koňskou událostí roku v Holandsku a z pohledu návštěvníka, který tuto akci navštívil již několikrát, musím skutečně potvrdit, že atmosféra je opravdu zcela odlišná, než jaká bývá na jiných, například německých, velkých výstavách. Těžko vysvětlit, ale primárním dojmen není profesionalita a preciznost, nýbrž uvolněnost a klid. Návštěvník se zde cítí velmi příjemně, každý je zde družný, ochotný a vzřícný.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Ruska Stud & River Stud
chov Welsh Cob a Welsh Pony Of Cob Type Holandsko

Hřebčín Ruska je nejen největším a nejstarším chovem welsh pony of cob type a welsh cob v Holandsku, ale také místem, kde naleznete chovatele patřícího ke generaci, která začala rozvíjet chov tohoto plemene v době, kdy bylo mimo svou domovinu jen velmi málo známé. Hřebčín Ruska významně ovlivnil historii chovu tohoto nádherného plemene na Evropském kontinentě. Jméno tohoto hřebčína je spojeno s osobou pana Henk van Dijka a je skutečností, že pan van Dijk prostřednictvím svých odchovů a uskutečněných importů ovlivnil chovnou základnu welsh cob a welsh pony of cob type v mnoha evropských i českých hřebčínech. Do evropského pohledu na chov těchto sekcí se jeho názory promítly i prostřednictvím jeho funkce posuzovatele, kterou aktivně vykonává již několik desítek let. Pan Henk van Dijk je také dlouholetým aktivním členem Rady nizozemské organizace Welsh Pony en Cob Vereniging (WPCV).
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif

Arthur Kottas – Heldenberg

heldenberg Ve dnech 17.-18. listopadu proběhly v NH Kladruby n. L. přednášky jednoho z deseti nejlepších žijících učitelů jezdectví světa, pana barona Arthura Kottas-Heldenberga a 19. listopadu pak ve Slatiňanech mělo několik jezdců možnost brát od tohoto mistra lekce se svými koňmi.Celé tři dny laskavě a zainteresovaně provázela svým překladem z německého do českého jazyka paní Julianne Weinberg-Lessing, která v posledních měsících vede výcvik starokladrubských koní Národního hřebčína a je žačkou pana Kottas-Heldenberga.
Pro celý článek klikněte zde.

placing gif